Valori nutritionale

Mini bar dulciuri la restaurant Roberto Ploiesti

Valori nutritionale

Tabelul cu continutul nutritiv si caloric al alimentelor – Valori nutritionale

Valori nutritionale

Un instrument util nu numai pentru diabetici, dar si pentru persoanele obeze sau supraponderale, tabelul cu continutul in lipide, glucide, sau proteine al alimentelor va permite sa va calculati caloriile consumate intr-o zi.

Valori nutritionale

Valori nutritionale

Cantitatile din acest tabel sunt exprimate pentru 100 de unitati (100 g sau 100 ml pentru lichide). Pentru lipide, glucide si proteine, cantitatile reprezinta grame.

Valori nutritionale / Valori nutritionale

 

Denumire Calorii Proteine Lipide Glucide
Carne – peste si preparate
Carne de curca17924.58.50
Carne de miel26018200
Carne de oaie18117120
Carne de porc grasa34015300
Carne de porc slaba14220.46.30
Carne de pui1422160
Carne de vaca grasa2771224.50
Carne de vaca slaba10420.42.20
Crap10418.92.80
Ficat de porc146.21936
Hering in sos tomat17016.210.41.8
Heringi16718100
Heringi in ulei32513.728.90
Icre crap19219.512.10
Macrou in sos tomat16414.510.61.6
Macrou in ulei25916.220.70
Parizer29010.226.80
Pateu de ficat26119.619.50
Salam de vara51920470
Stavrid1142130
Stavrid in sos tomat12515.56.60
Fructe proaspete
Cirese2110.318
Grapefruit300.50.26.5
Lamai360.90.76.2
Mandarine400.80.18.7
Mere670.30.515
Pere791116
Portocale470.80.210.1
Prune890.60.121
Struguri932.11.718
Fructe uscate
Stafide3062.50.571
Grasimi
Margarina764082.50
Smantana2972.529.53
Ulei floarea soarelui93001000
Ulei soia93001000
Unt7216742
Untura de porc9270.299.50
Lapte si preparate
Branza de burduf36927.427.40.5
Branza de vaca1551394.5
Branza topita3667360.9
Cascaval23325191
Iaurt503.22.64
Lapte de vaca653.53.54.5
Lapte parf498272440
Telemea de oi30518.9241
Telemea de vaci27319.420.41
Legume conservate
Ardei1121.288
Bulion de tomate623.6011.6
Castraveti in otet90.601.5
Fasole verde obisnuita181.10.42.5
Gogosari in otet150.703
Mazare verde boabe726.50.510.8
Pasta de tomate855.4015.4
Tocana de legume73163.1
Varza acra181.203.3
Vinete in ulei921.882.4
Legume proaspete
Ardei gras rosu391.30.47.3
Ardei gras verde171.10.22.5
Cartofi8820.219
Cartofi noi801.70.217.4
Castraveti191.30.22.9
Ceapa uscata401.50.28
Ceapa verde2010.23
Ciuperci3550.52.3
Conopida302.80.33.9
Dovlecei180.90.13.2
Fasole verde3320.25.7
Mazare verde boabe968.40.514
Morcovi451.50.38.8
Pastarnac721.40.515
Patrunjel radacini201.10.33.1
Praz542.30.49.9
Ridichi190.30.13.8
Ridichi de iarna261.30.14.9
Rosii201.10.33.1
Salata verde221.90.32.9
Sfecla rosie431.30.19
Spanac253.50.32
Telina radacini331.40.35.9
Urzici687.90.77.1
Usturoi1377.20.226
Varza alba331.80.25.8
Varza Bruxelles5040.57
Varza rosie331.90.25.6
Leguminoase uscate si oleaginoase
Fasole boabe303231.747
Masline negre43720357.2
Masline verzi17712.5108.1
Nuci65021593.7
Oua
Oua de gaina17114120.6
Produse derivate din cereale
Biscuiti4258.29.574
Faina de grau349111.471
Faina de porumb3519.61.772.1
Gris3589.40.975.4
Orez3548.11.275.5
Paine de grau alba2477.50.452
Paine de grau intermediara2347.50.743
Paine de grau neagra2428.41.248
Paine graham2569.1151
Paste fainoase cu ou38610.22.279.1
Paste fainoase obisnuite36010.90.675.6
Produse zaharoase
Caramele cu lapte3940096
Ciocolata cu lapte6056.94050
Dulceata de visine2820.77068
Gem de caise2400.65058
Gem de visine2500.88060
Miere de albine3040.500.2
Zahar41000100

Valori nutritionale

VALORI NUTRITIONALE ALE ALIMENTELOR

Valori nutritionale

 

bullet Valori nutritionale fainoase

Aliment (100 g)

Kilocalorii

Proteine

Lipide

Glucide

Apa %

Paine de grau alba

282

10,3

2

54

32,1

Paine de grau intermediara

255

8,3

0,8

52,2

37,2

Paine de grau neagra

245

8,4

1,2

48,5

33,5

Paine de secara

239

7,8

1,3

47,5

40,2

Paine de graham

256

9,1

1

51

Cornuri, chifle

269

10,5

0,6

53,5

33,5

Orez decortificat

355

5,6

1

75,8

14

Gris

354

11,2

0,8

73,3

14

Fulgi de ovaz

382

13,6

6,3

65,3

12

Paste fainoase obisnuite

360

5,6

1

75,9

12,5

Paste fainoase cu ou

366

10,2

2,2

79,1

11,8

Biscuiti

337

8,2

9,5

74

6

 

bullet Valori nutritionale lactate

Aliment (100 g)

Kilocalorii

Proteine

Lipide

Glucide

Apa %

Lapte de vaca integral

67

3,5

3,6

4,8

87

Lapte de vaca partial degresat II

53

3,5

2

4,9

88

Lapte de vaca batut integral

64

3,5

3,6

3,9

88

Iaurt gras

55

3,2

3,2

3

90

Iaurt slab

30

3,3

0,1

3,9

92

Branza grasa de vaci

156

13

9

4,5

70

Branza slaba de vaci

97

17

1,2

4

75

Branza de burduf

337

28

28

0,5

39

Branza telemea de oaie

270

17

20

1

55

Branza telemea de vaca

243

17

17,2

1

57

Cascaval

283

25

19

1

50

Branza topita grasa

271

20

20,3

1

55

 

bullet Valori nutritionale carne si preparate din carne

Aliment (100 g)

Kilocalorii

Proteine

Lipide

Glucide

Apa %

Carne de vaca slaba

118

21

3

74

Carne de vitel slaba

226

18,3

16,3

64,3

Carne de vaca grasa

401

22

35

74

Carne de porc slaba

143

20,4

6,3

72

Carne de porc semigrasa

268

16,5

21,5

60,9

Carne de porc grasa

388

15

35

49

Carne de oaie slaba

144

20

6,5

72

Carne de oaie semigrasa

331

17

28

54

Carne de miel

260

18

20

62

Carne de gaina slaba

128

20

5

73

Carne de gaina grasa

167

19

9,5

70

Carne de curca slaba

179

24,5

8,5

65,8

Carne de rata

136

19,6

6

75

Carne de caprioara

100

20

1,9

76

Carne de iepure

98

22

1

75

Carne de mistret

114

22

2,4

74

Ficat de bovine

146

20

5

4

72

Ficat de porc

146

19

6

3

72

Limba de bovine

207

16

15

0,4

68,4

Rinichi de bovine, de porc

122

18

3

76

Sunca presata

324

18,4

26,7

52

Parizer, crenvurst, polonez

289

10,1

26,6

61

Pate de ficat

160

8,7

12

3,2

76,1

 

bullet Valori nutritionale peste si preparate din peste

Aliment (100 g)

Kilocalorii

Proteine

Lipide

Glucide

Apa %

Crap

104

18,9

2,8

77

Salau

83

19,4

0,4

78,4

Stiuca

82

19,1

0,4

79,4

Conserve de stavrizi in ulei (numai pestele)

207

22,5

12,3

58,6

 

bullet Valori nutritionale oua

Aliment (100 g)

Kilocalorii

Proteine

Lipide

Glucide

Apa %

Ou de gaina integral

171

14

12

0,6

72

Galbenus (ou de gaina)

364

16

32

0,3

52

Albus (ou de gaina)

57

13

0,2

0,5

86

 

bullet Valori nutritionale legume proaspete

Aliment (100 g)

Kilocalorii

Proteine

Lipide

Glucide

Apa %

Ardei gras rosu

39

1,3

0,4

7,3

90,2

Ardei gras verde

25

1,1

0,2

4,6

92,7

Ardei umplutI cu orez

114

1,4

8

8,2

83

Bulion de tomate

60

3,6

11,56

80

Cartofi noi

80

1,7

0,2

17,4

80,5

Castraveti

19

1,3

0,2

2,9

94,3

Castraveti murati in otet

15

3,6

95

Ceapa uscata

51

1,5

0,2

10,5

87,6

Ceapa verde

20

1

0,2

8,5

95,3

Ciuperci

35

5

0,5

2,5

88,4

Ciuperci deshidratate

313

41,7

1,7

30,8

11,7

Conopida

30

2,8

0,3

3,9

91,6

Conopida in apa

10

0,9

1,5

95

Dovlecei

18

0,9

0,1

3,2

93,7

Fasole verde

33

2

0,2

5,7

89,4

Fasole verde in apa

20

1,5

0,4

2,4

94,4

Ghiveci in bulion

25

1,2

0,5

3,8

93,5

Mazare in apa

48

2,4

0,5

8,1

86,5

Mazare verde boabe

96

8,4

0,5

14

71

Morcov

45

1,5

0,3

8,8

87,2

Morcovi deshidratati

3,4

9,3

1,5

61,4

14,6

Pasta de tomate

92

4,7

17,6

68

Patlagele rosii

25

1,1

0,3

4,3

93,9

Patlagele vinete

27

1,3

0,2

4,8

91,6

Ridichi

22

1,9

0,3

2,9

94,2

Ridichi de luna

11

0,6

0,1

3,8

94,8

Rosii in bulion

30

1,7

0,4

4,7

92,3

Spanac

25

3,5

0,3

2

90,1

Sparanghel in apa

15

0,8

0,1

2,7

96

Suc de tomate

23

1,1

4,6

93

Tocana de legume

94

1,4

6

5,5

83,5

Usturoi

137

7,2

0,2

26

61,9

Varza acra

25

1,2

3,3

90

Varza alba

33

1,8

0,2

5,8

91,7

Varza rosi

33

1,9

0,2

5,6

90,5

 

bullet Valori nutritionale fructe

Aliment (100 g)

Kilocalorii

Proteine

Lipide

Glucide

Apa %

Fructe proaspete
Afine

66

0,7

0,6

13,9

84

Ananas

52

0,4

0,2

11,9

85

Banane

66

1,3

0,6

13,4

75

Caise

58

1,1

0,1

12,9

85

Capsune

43

0,8

0,6

8,2

90

Cirese

82

1,1

0,3

18,3

75

Cirese amare

80

1

0,4

17,8

76

Corcoduse

45

0,6

0,1

10,2

82

Dude

81

1,3

0,6

14,5

83

Grepfuri

38

0,5

0,2

6,5

89

Gutui

66

0,5

0,5

14,2

82

Lamai

30

0,9

0,7

6,2

89

Mandarine

40

0,8

0,1

8,7

88

Mere

74

0,3

0,4

16,9

82

Nectarine

56

0,6

0,1

13,8

86

Pepeni galbeni

23

0,5

0,1

5

94

Pepeni verzi

29

0,5

0,1

5,4

91

Pere

73

0,6

0,6

16

82

Piersici

56

0,9

0,1

12,4

83

Portocale

47

0,8

0,2

10,1

87

Prune

74

0,6

0,1

17,2

78

Struguri

100

2,1

1,7

18,5

81

Visine

65

1,2

0,5

13,6

85

Zmeura

67

1,4

0,6

13,6

83

Fructe uscate
Caise (fara samburi)

304

5,2

0,4

68

20

Curmale (cu samburi)

326

1,9

0,6

74

19

Fasole boabe

303

23

1,7

47

13

Leguminoase uscate
Mazare boabe

323

21,5

1,9

53

13

Prune (cu samburi)

306

2,5

0,5

71

20

Smochine

267

4,3

1,3

58

26

stafide

304

2,5

0,5

71,2

17


Fructe si seminte oleaginoase
Alune in coaja

408

8,7

33,8

11,7

4

Arahide

584

9,3

44,5

15,7

8

Castane

400

10,7

7

69,5

8

Fistic

650

22,3

54

13,8

4

Masline grecesti

372

2

35

7,2

52

Masline verzi

664

24

55

13,2

6

Nuci

654

19,8

60

3,7

5

Nuci de cocos

598

8,4

48,8

29,9

8

Dovleac (seminte)

572

28

47,4

5,1

7

Floarea – soarelui (seminte)

420

14,7

32,3

14,5

8

 

bullet Valori nutritionale produse zaharoase

Aliment (100 g)

Kilocalorii

Proteine

Lipide

Glucide

Apa %

Amidon

340

83

Bomboane cu ciocolata

574

7

33,8

56,3

0,9

Bomboane fondante

420

3,1

9,1

78,7

8,4

Cacao praf

449

23,4

20,2

40,2

5,2

Caramele cu lapte

398

96

3

Ciocolata cu lapte

603

6,9

29,9

49,8

1,2

Ciocolata cu vanilie

570

5,1

33,1

58,9

1

Ciocolata menaj

536

6,5

27,5

61,6

1

Dulceata de nuci verzi

312

76,1

22,3

Dulceata de trandafiri

328

80,3

18,8

Fructe confiate

309

0,3

75

Gem de caise

302

0,65

73

25

Gem de capsuni

304

0,34

74

23

Gem de gutui

308

0,35

75

22

Gem de piersici

308

0,64

74,5

21

Gem de prune

300

0,62

72,5

25

Gem de visine

399

0,88

69,5

24,1

Gem de zmeura

304

74,3

20

Glucoza

319

77,7

22

Halva din floarea – soarelui

546

18,8

31,5

43

3,7

Halva din susan

554

13,9

32,9

47,4

3,3

Jeleu de afine

314

0,6

76

Jeleu de mure

269

0,5

65

Lactoza

407

0,2

99

Magiun de prune

245

1,5

55

Marmelada amestec

289

0,46

72,5

23,3

Marmelada extra

292

0,42

71

26,5

Martipan

495

9,3

28,5

46,7

13,8

Miere de albine

335

0,4

81,3

18

Nuga

575

9

35

53

1

Praline

450

3

15

73

8

Sirop de fructe (visine, zmeura)

288

0,09

70

28

Zahar

410

99,9

0,1

 

bullet Valori nutritionale grasimi / Valori nutritionale

Aliment (100 g)

Kilocalorii

Proteine

Lipide

Glucide

Apa %

Margarina

786

0,5

82

15,7

Seu de bovine si ovine

927

0,3

99,4

0,3

Smantana 20%

213

3,5

20

3,1

71,4

Smantana 30%

299

2,5

30

2,3

63,2

Ulei de soia

928

99,8

0,2

Unt

806

8

80

2,5

9,5

Untdelemn de floarea – soarelui

929

99,9

0,1

Untura de gasca

923

0,5

99

0,3

Untura de porc

928

0,2

99,6

0,2

Valori nutritionale

bullet Valori nutritionale bauturi alcoolice / Valori nutritionale

Aliment (100 g)

Kilocalorii

Proteine

Glucide

Lipide

Apa %

Bere

50

0,6

4,4

4

90

Rom

312

0

43,9

0

56

Tuica

250

40

Vin Mediu

53

7,5

0,1

Whisky

301

0

42,2

0

Views: 1